Jak dbać o doskonałą kondycję opon?

0
783
Jak dbać o doskonałą kondycję opon

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym czynnikiem dla bezpieczeństwa podróży jest prawidłowy stan opon. Regularne dbanie o ten aspekt pojazdu wywiera bezpośredni wpływ na drogę hamowania, minimalizację prawdopodobieństwa poślizgu, a nawet wyniki spalania. W dzisiejszej publikacji przedstawiamy 4 czynności, które zapewnią komfortową i wygodną jazdę, bez uciążliwych problemów z ogumieniem!

Opona prawdę Ci powie

Poprawne utrzymanie stanu opon jest niezwykle istotne, ale są sytuację, gdy jakość ogumienia  wyklucza je z dalszej eksploatacji. Jak to rozpoznać?

Pierwszym objawem jest zbyt mała wysokość bieżnika. Ustalone przepisy informują nas o konkretnej wielkości, która nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Jednak taki poziom ogumienia powoduje utratę ich właściwości, a specjaliści sugerują wymianę już na znacznie wcześniejszym etapie. Co ciekawe, średnie parametry w kontekście nowych produktów wahają się od 7 mm dla opon letnich do nawet 10 mm w przypadku wersji zimowych!

To wciąż nie koniec alarmujących przejawów, które mogą sugerować zużycie opony. W tym punkcie należy uwzględnić także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne- na przykład popękania, rozdarcia, przecięcia, a nawet widoczną sflaczałość ogumienia.

Innymi symptomami są również deformacje i wybrzuszenia oraz niepokojące plamy. Takie czynniki powinny budzić zaniepokojenie oraz być pretekstem do rzetelnego zbadania opony. Zatem, w jaki sposób chronić dyspozycję ogumienia?

Sprawdzaj ciśnienie

Regularne uzupełnianie ciśnienia korzystnie wpływa na kilka podstawowych płaszczyzn jazdy. Ten prosty zabieg przekłada się na właściwości sterujące pojazdu, a w konsekwencji bezpieczeństwo, ale również ekonomię ruchu.

Sprawdzaj ciśnienie

Warto wystrzegać się zbyt niskiego, ale także zbyt wysokiego poziomu ciśnienia. Wszelkie nieprawidłowości generują bowiem dodatkowe spalanie paliwa i sprzyjają wytarciu opon, a nawet ich całkowitemu zniszczeniu. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub życiu.

Kontrola ciśnienia powinna mieć miejsce przynajmniej jeden raz w ciągu miesiąca, a także przed każdą dłuższą eskapadą. Aktualnie dostępnych jest wiele narzędzi i wskazówek, które pozwalają na dopasowanie adekwatnej wartości ciśnienia.

Nie przeciążaj auta

Drugi aspekt poradnika jest systematycznie bagatelizowany przez kierowców, co może mieć surowe następstwa. To właśnie indeks nośności odpowiada za dostarczenie informacji na temat akceptowalnego obciążenia dla wybranego modelu opony w warunkach poruszania się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Dlaczego jest to tak zasadnicze?

Zbyt duży ładunek powoduje, że opona pracuje w wymagających warunkach. W rezultacie, nadmierne zużycie ogumienia szybko niszczy oponę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jej wybuchu. Nośność opon sprawdzisz pod tym adresem.

Dbaj o nawyki

Pielęgnacja codziennych nawyków kojarzy się z dietą oraz codzienną dawką ćwiczeń. Jednak okazuje się, że nasze przyzwyczajenia podczas jazdy wzbudzają ogromny wpływ na ogólny stan ogumienia pojazdów.

Dynamiczne przyspieszanie i hamowanie generuje spore szkody dla kondycji opon, które szybko ulegają wyczerpaniu. Bycie świadomym indywidualnych skłonności do tego stylu jazdy może znacząco spowolnić proces eksploatacji tego fundamentalnego ogniwa.

Sam nawyk może dotyczyć również obranej drogi i infrastruktury. Wszelkiego rodzaju nierówności, ubytki i luki w nawierzchni automatycznie obniżają płynność jazdy i stanowią próbę sił dla naszych opon. W konsekwencji, poprawne nawyki aktywowane podczas prowadzenia pojazdu wymagają organizacji w wielu obszarach, ale widocznie przedłużą użyteczność ogumienia.

Co jeszcze pomaga w utrzymaniu formy naszych opon?

Wymienione propozycje to niezwykle praktyczne i skuteczne metody w walce z zużyciem opon, ale nie jedyne. Należy też podkreślić efektywność profesjonalnego przechowywania sezonowanych opon oraz ich regularnego rotowania, a także okresowej kontroli technicznej całego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here