Dlaczego warto kupować opony zimowe?

0
700
Dlaczego warto kupować opony zimowe

Zastanawiasz się, czy warto kupować opony zimowe? My odpowiemy na pytanie, dlaczego warto. Jesteśmy przekonani, że jazda na oponach letnich podczas zimy jest tak naprawdę igraniem z ogniem. Postaramy się jednak uargumentować nasze stwierdzenie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

  • Czym charakteryzuje się mieszanka gumy w oponach zimowych?
  • Czym charakteryzuje się bieżnik opon zimowych?
  • Jaki rozmiar opon wybrać na zimę?

Odpowiedzi na te pytania powinny ostatecznie przekonać Cię o celowości zakupu opon zimowych.

Czym charakteryzuje się mieszanka gumy w oponach zimowych?

Analizując budowę opon zimowych, najpierw warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będą one pracować. Z takiego samego założenia wychodzą technolodzy pracujący w koncernach oponiarskich. Mieszanka gumy wykorzystywana do produkcji opon zimowych musi być dostosowana do niskiej temperatury, jaka panuje w tym okresie. Cechą, która świadczy o bezpieczeństwie opony, jest jej przyczepność do nawierzchni. Twarda opona nie będzie „łapać” przyczepności. Dużo łatwiej będzie wpadać w poślizg aniżeli opona miękka.

W związku z powyższym mieszanka gumy stosowana do produkcji opon zimowych musi zapewniać elastyczność w niskiej temperaturze. Dlatego w procesie produkcyjnym mieszankę wzbogaca się w większą ilość krzemionki. Ta sprawia, że opona nie twardnieje pod wpływem niskiej temperatury. Z drugiej strony opona zimowa użytkowana latem staje się zbyt miękka, co ma negatywny wpływ na tempo jej zużywania.

Czym charakteryzuje się bieżnik opon zimowych?

Słów kilka warto poświęcić także bieżnikowi opon zimowych. Zasadniczo różni się on od bieżnika stosowanego w oponach letnich. Przede wszystkim bieżnik opon zimowych jest głębszy, dzięki czemu zyskuje lepszą przyczepność. Szczególnie jest to odczuwalne podczas jazdy po ubitym śniegu. Pewnym mankamentem głębokiego bieżnika jest większy poziom hałasu, jaki emituje opona. Właśnie dlatego opony zimowe są z reguły głośniejsze od ich letnich odpowiedników.

Bieżnik opony zimowej ma bardziej agresywną i skomplikowaną budowę. Patrząc na przekrój opony, łatwo zauważysz, że w strukturze bieżnika występuje dużo więcej lamelek i rowków. To także ma niebagatelny wpływ na poziom przyczepności w trudnych warunkach pogodowych.

Jaki rozmiar opon wybrać na zimę?

Wybór rozmiaru opon zimowych ma także duże znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Niezależnie od charakterystyki opon musisz pamiętać, aby podczas wyboru konkretnego rozmiaru kierować się wskazaniami producenta Twojego auta. Zbyt wąskie opony mogą doprowadzić do pęknięcia felgi. Zbyt szerokie opony mogą podczas skrętu ocierać się o nadkola, stwarzając niebezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich pasażerów.

Specjaliści zalecają, aby podczas zakupu opon zimowych wybierać modele nieco szersze od montowanej w danym aucie letniej opony. Większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią wpływa pozytywnie na jej przyczepność. To z kolei w prosty sposób przekłada się na bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy.

Boisz się wydatku związanego z zakupem kompletu opon zimowych? Zajrzyj do sklepu TireExpert. Znajdziesz tam tanie opony zimowe Nokian, które sprawdzą się zarówno na mokrej, jak i oblodzonej oraz ośnieżonej nawierzchni. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich osób, które podróżują z tobą samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here