Odpowiedni dobór napędu do łodzi jest ważny nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale także przez wzgląd na bezpieczeństwo osób, które będą znajdowały się na pływającej łodzi. Szczególnie w trudnych warunkach. Aby zakup złego silnika nie zemścił się na nas w najgorszym momencie, warto zrobić solidny rekonesans i dopasować trafnie dokładnie taki napęd, jaki potrzebny jest przy naszym typie łodzi oraz warunkach, w których będziemy pływali.
Napęd do łodzi – elektryczny, czy spalinowy?
Do wyboru mamy wśród dwóch głównych opcji: napędy elektryczne oraz spalinowe. Elektryczny napęd do łodzi jest cichy i ekologiczny, ale przez wielu jest traktowany jako gorszy od silników spalinowych, które z kolei uznawane są za lepsze do użytkowania w trudnych warunkach. Trzeba jednak przyznać, że w dzisiejszych czasach niemal każdy nowoczesny elektryczny napęd do łodzi może nas zaskoczyć pod kątem mocy, możliwości uciągu, wytrzymałości, niezawodności i sposobu działania. Elektryczny napęd do łodzi uznanej marki może z powodzeniem napędzać większą łódź (do 2 ton), czy ponton już nie tylko po spokojnym jeziorze, ale także w trudniejszych warunkach. Podstawą jest jednak odpowiedni dobór mocy do ilości przewożonych osób, a także do charakterystyki miejsca, w którym łódź/ponton najczęściej stacjonuje.
Dla kogo napęd elektryczny do łodzi jest lepszy od silnika spalinowego?
Gdy chcemy korzystać z łodzi z napędem po takim akwenie, na terenie którego jest zakaz poruszania się łodzią z silnikiem spalinowym, elektryczny napęd do łodzi jest najlepszym wyjściem. Jest to też dobre rozwiązanie dla wędkarzy, którym zależy na cichym podpływaniu do łowiska oraz dla żeglarzy, którzy chcą sprawnie manewrować na terenie portu.
Jak używa się łodzi z silnikiem elektrycznym?
Dodatkowym plusem oczywiście jest fakt, że stawiając na elektryczny silnik, nie musimy martwić się o przegrzewanie urządzenia, uzupełnianie oleju, czy o tak prozaiczną sprawę, jak paliwo. Do prawidłowego działania, elektryczny napęd do łodzi potrzebuje naładowanej baterii. Sterujemy takim silnikiem tak jak robimy to, gdy prowadzimy auto z silnikiem elektrycznym, zmieniając prędkości zgodnie z numeracją.
Jak dobrać moc silnika do łodzi?
Zgodnie z utartym szlakiem obliczeniowym, należy brać pod uwagę długość kadłuba i nie starać się wybierać zbyt mocnego silnika. W skrócie, gdy nasza łódź ma kadłub krótszy niż 4 metry, wtedy wybieramy silnik o minimalnym uciągu 80 Lbs. Dla dłuższych łodzi wartość uciągu powinna być proporcjonalnie większa (dla 5 m 120 do 160 Lbs, a dla łodzi jeszcze dłuższych sięgamy po silniki mocniejsze niż 160 Lbs).