Ile czasu na przerejestrowanie auta

0
1230
przerejestrowanie auta

Rynek aut używanych w Polsce działa niezwykle prężnie i praktycznie każdemu z nas zdarzyło się zapewne jeździć pojazdem zakupionym z drugiej ręki. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w naszym kraju i zarobki, którym jeszcze daleko do tych jakimi mogą poszczycić się choćby nasi zachodni sąsiedzi, to popularność samochodów używanych wcale nie powinna nikogo dziwić. Tym bardziej, że pośród nich mogą się trafić naprawdę zadbane i nie wymagające dodatkowego wkładu egzemplarze.

A wszystko to oczywiście w dużo lepszej cenie niż gdybyśmy mieli decydować się na całkowicie nowy fabrycznie pojazd

Rzeczą naturalną jest, że zakup samochodu używanego powinno poprzedzać dokładne rozeznanie się w rynku oferowanych pojazdów. Zwykle kupujący mają już upatrzony model a przynajmniej klasę auta jakie chcieliby zakupić. Mając już upatrzony pożądany model, kolejnym krokiem powinno być staranne przejrzenie ofert sprzedaży samochodów używanych jakie możemy znaleźć w internecie. Jako, że rynek działa naprawdę prężnie, zatem możemy się spodziewać, że wybór będzie wręcz porażający a ilość ofert może nawet utrudnić odpowiedni wybór.

ile czasu na przerejestrowanie auta

Decyzję warto zawęzić do najbliższego nam obszaru geograficznego, a to z tego względu, że zwykle ceny i stan techniczny pojazdów w danej klasie będzie raczej podobny i nie opłaca się przemierzać wielu kilometrów w celu obejrzenia auta, którego być może nie kupimy.

Wyjątek stanowią egzemplarze naprawdę rzadkie lub takie w idealnym stanie technicznym i dobrej cenie, chociaż nawet i wtedy po dotarciu na oględziny może się okazać, że opis znaleziony w internecie niekoniecznie w stu procentach odpowiada temu co zastaniemy na miejscu. Cóż pewne ryzyko zawsze istnieje i należy brać pod uwagę pewną tendencję sprzedawców, zgodnie z którą potrafią oni opisywać sprzedawaną rzecz nieco lepiej niż sprawa ma się w rzeczywistości. Pamiętajmy więc, że Niemiec niekoniecznie mógł płakać jak sprzedawał a jeśli już nawet to mogłyby to być przecież i łzy radości.

Abstrahując jednak od elokwencji sprzedawców samochodów używanych, oczywistym wydaje się fakt, że auto przed zakupem należy jak najdokładniej sprawdzić pod względem technicznym i prawnym aby oszczędzić sobie przykrych niespodzianek już po sfinalizowaniu transakcji.
Jeśli sami nie mamy pojęcia o motoryzacji to warto na oględziny zabrać eksperta w tej dziedzinie lub przynajmniej sprawdzić auto w najbliższej stacji diagnostycznej. Generuje to pewne koszty, ale w przypadku jeśli przedmiot umowy jest znacznej wartości to nie warto na tym oszczędzać.

Jeśli pod względem technicznym wszystko jest w porządku to powinniśmy jeszcze sprawdzić czy dokumenty samochodu nie budzą żadnych wątpliwości. Samochód powinien posiadać nie tylko kartę pojazdu czy dowód rejestracyjny ale mile widziane byłoby również udokumentowanie przeprowadzonych napraw czy przeglądów. Warto też zwrócić uwagę na to, czy przebieg samochodu jest prawdopodobny. Co prawda cofanie liczników jest w obecnym systemie prawnym znacznie utrudnione, ale nikt nie zagwarantuje nam przecież, że w danej sytuacji nic nie było mieszane w przeszłości.

auto

Zakładamy jednak, że wszystko jest w porządku i podpisujemy umowę kupna sprzedaży samochodu oraz uiszczamy uzgodnioną kwotę. Teraz pozostaje nam tylko przerejestrowanie auta we właściwym terytorialnie Urzędzie Miasta lub starostwie powiatowym. To ile czasu na przerejestrowanie auta dają nam przepisy prawa jest wartością stałą i wynosi 30 dni od daty zakupu pojazdu. Wbrew niektórym opiniom nie jest przy tym ważne czy samochód został zakupiony za granicą czy też na terenie kraju. Termin jest zawsze taki sam.

Inaczej sprawa ma się z opłatami związanymi z tą czynnością urzędową. W tym przypadku droższe będzie zarejestrowanie pojazdu pochodzącego z zza granicy i łączne opłaty wyniosą ponad 250 zł przy 180 zł w przypadku samochodu kupionego w Polsce. Opłacamy nie tylko nowe tablice, ale również dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne i wszelkie opłaty urzędowe konieczne dla dokonania tej czynności w urzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here