Jaki olej silnikowy?

0
1266
jaki olej silnikowy

Dla ludzi, którzy interesują się motoryzacją bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego oleju silnikowego. Odpowiada on za naprawdę wiele funkcji i właściwie dobrany potrafi zapewnić odpowiednią pracę jednostki odpowiadającej za napęd pojazdu. Musimy pamiętać o tym, żeby w odpowiednim czasie wymieniać olej, ponieważ ma to duży wpływ na żywotność elementów pracujących silnika oraz turbosprężarki i łańcucha rozrządu. Warto zauważyć, że tarcie pomiędzy tłokami a cylindrami jest zmniejszone dzięki użyciu oleju silnikowego. Dodatkowo umożliwia on zmniejszenie oporu oraz zużycie paliwa, a także potrafi zredukować hałas, który wytwarza pracujący silnik.

Kolejnym pozytywnym aspektem oleju silnikowego jest fakt, że może uszczelnić on komory spalania a także schłodzić elementy, które pracują. Na uwagę zasługuje także fakt, że dzięki niemu odprowadzane są zanieczyszczenia, które następnie są przechwytywane przez filtr oleju. Należy pamiętać, że filtr oleju wymieniamy zawsze wtedy kiedy olej. Żeby zapewnić silnikowi sprawność oraz trwałość musimy pamiętać o terminowej wymianie oraz o utrzymywaniu właściwego poziomu oleju w zbiorniku. Jednak nie możemy zapominać o innych ważnych czynnikach poza olejem.

Na szczególną uwagę zasługuje układ smarowania. Odpowiednie ciśnienie smarowania jest utrzymywane przez specjalnie przystosowaną do tego pompę oleju. Jaki olej silnikowy wybrać oraz z czego produkowany jest olej silnikowy i co zawiera w swoim składzie. Baza olejowa to podstawa składu oleju. W przeszłości była ona produkowania ze szlachetnych destylatów ropy naftowej. Jednak potem nastąpiły zmiany i ówczesne destylaty zostały zastąpione przez oleje półsyntetyczne. W tych olejach baza olejowa zawierała produkty syntezy chemicznej oraz mieszankę destylatów ropy naftowej.

W dzisiejszych czasach najczęściej stosowane są jednak oleje syntetyczne. Baza olejowa w tych olejach jest w pełni skutkiem syntezy chemicznej. Baza olejowa to jakieś 80% składu oleju silnikowego. 6% stanowią regulatory odpowiadające za lepkość. Dzięki lepkości możemy określić jak zachowa się olej silnikowy w konkretnej temperaturze. Najlepiej, żeby zachowywał się on tak samo w niskiej oraz wysokiej temperaturze. Nauka wprowadziła istotne zmiany co do pierwotnych projektów i dzięki temu przestały być używane oleje mineralne, które zostały wyparte przez syntetycznych braci. Oczywiście przed wyborem danego oleju silnikowego warto przeczytać opinie kierowców na forach internetowych, które zrzeszają sympatyków danego modelu samochodu lub danej marki. Jednak czy warto bezkrytycznie opierać się na takich opiniach? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ każdy może w internecie pozować na eksperta, a w żaden sposób nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować.

Pierwsze na co powinniśmy patrzeć podczas wybierania oleju silnikowego to specyfikacja. Jest ona odgórnie ustala przez producentów samochodów. Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest typ oleju. Do wyboru są syntetyczne oraz mniej popularne w dzisiejszych czasach półsyntetyczne. Według niektórych ludzi im więcej dodatków uszlachetniających zawiera olej tym jest on lepszy. Nie jest to reguła, ale w pewnych sytuacjach naprawdę się sprawdza. Jednak musimy także pamiętać, że w dzisiejszych czasach powszechny jest marketing szeptany. W ten sposób wiele postów może w ukryty sposób reklamować dane produkty. Dlatego powinniśmy zachować świeże spojrzenie oraz podchodzić z dystansem do niektórych opinii.

Nikt z osób doradzających nie poniesie potem odpowiedzialności za złe doradztwo, ponieważ wszelkie konsekwencje będą po naszej stronie. Trzeba koniecznie o tym pamiętać i najlepiej przed zakupem danego oleju pofatygować się do jakiegoś serwisu samochodowego, w którym będziemy mogli otrzymać bezpłatną poradę. Jeżeli nie będziemy dbali o odpowiedni poziom oleju w silniku to będzie to groziło zatarciem oraz innymi przykrymi konsekwencjami, których wolelibyśmy uniknąć. Należy pamiętać, że układ silnikowy jest bardzo czuły i musimy szczególnie uważać, żeby go nie uszkodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here