Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

0
1062
jakie powinno być ciśnienie w oponach

Sprawność pojazdu uzależniona jest od wielu czynników. Niektóre z nich wymagają ingerencji mechanika, inne mogą być konserwowane i kontrolowane przez samego kierowcę lub właściciela. Sprawne poruszanie się samochodem, bezpieczne podróżowanie oraz bezawaryjna jazda uzależniona jest m.in. od zamontowanych opon. Jakie rodzaje opon można wyróżnić? Jak dbać o opony? Jakie powinno być ciśnienie w oponach? Jak pompować opony samochodowe i sprawdzać ich sprawność?

Rodzaje opon samochodowych. Jakie produkty dobrać do własnego pojazdu?
Wśród wszystkich opcji istniejących na rynku można wyróżnić wiele modeli opon. Klasyfikowane są one pod względem wykorzystania, pór roku, wielkości, twardości, itp. Do najpopularniejszych artykułów zalicza się opony:

  • szerokie,
  • wąskie,
  • bieżnikowe,
  • wzmacniane,
  • niskoprofilowe,
  • nowe, używane,
  • letnie, zimowe,
  • całoroczne, itp.

Każda z tych opcji spełnia swoje określone zadanie, a dobór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest przede wszystkim od możliwości właściciela samochodu oraz przeznaczenia i wykorzystania pojazdu.

Poza wyborem najkorzystniejszego rozwiązania warto również zwrócić uwagę na samo postępowanie z oponami. Dbałość o nie znacznie wydłuży ich żywotność, jak również sprawi, iż jazda będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Jak dbać o koła? Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Prawidłowe postępowanie z kołami samochodowymi, znacznie wydłuży czas ich użytkowania. Główną czynnością, która powinna być wykonywana regularnie jest kontrola ciśnienia krwi. Uzupełnienia koła powietrzem powoduje trwałość i lepszą przyczepność do podłoża.

Odpowiednio napompowana opona ma znaczny wpływ również na koszty i eksploatację wszystkich systemów zamontowanych w aucie. Utrata powietrza może być spowodowana wieloma czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Są nimi przede wszystkim:

  • naturalna utrata powietrza,
  • zmniejszenie ciśnienia poprzez eksploatację,
  • utrata przez wjeżdżanie na krawężniki, koleiny, wyrwy, uderzenia,
  • rzadkie użytkowanie samochodu, itp.

Do najczęściej występujących ubytków powietrza można zaliczyć sytuacje takie jak: zły montaż opony, wpływ temperatury na materiał z którego wykonana jest opona oraz felga koła, niewielkie uszkodzenia wynikające z naturalnej jazdy, nieszczelność zaworów lub wentyli i wiele innych. Sytuacje te zmuszają użytkowników do stałej kontroli ciśnienia i ewentualnego jego uzupełniania.

Wysokość ciśnienia w oponach uzależniona jest od indywidualnych zaleceń producenta. Każde auta posiada nieco inne wymagania, dotyczące powietrza w kołach, które uzależnione jest przede wszystkim od masy pojazdu i wielkości kół. Warto również zwrócić uwagę na dopiski dotyczące dodatkowego obciążenia samochodu, które ma wpływ na eksploatację opon.

Jeśli jednak kierowca nie zna zaleceń producenta przyjmuje się, iż optymalnym ciśnieniem jest wartość 2,2 bara. Wielkość ta zapewnia optymalne bezpieczeństwo jazdy, jak również prawidłową eksploatację.

Wiele mechanizmów posiada kontrolki dotyczące ujawnienia stanu napompowania, a nowoczesne opony wyposażone są w specjalne wentyle kontrolujące poziom ciśnienia. Niektóre technologie posiadają również system pompowania dzięki, któremu w przypadku znacznej utraty powietrza możliwe jest dopompowanie koła zanim kierowca dostanie się na najbliższą stację czy wulkanizatora.

Podczas dalekiej podróży, jak również wyjazdu z pełnym i załadowanym autem, należy zadbać o to by ciśnienie w oponach było nieco wyższe, a na wyposażeniu auta znalazła się automatyczna pompka samochodowa. Dzięki takiemu asortymentowi, można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji podczas podróży.

Do dokładnego pomiaru powietrza, a także uzyskania dokładnych informacji dotyczących wysokości ciśnienia w oponach należy zapoznać się z książką serwisową, podręcznikiem samochodu lub przeanalizować tabliczkę znamionową, która najczęściej znajduje się przy kole zapasowym oryginalnie dołączonym do danego pojazdu. Informacje te można uzyskać również za pomocą Internetu i wiedzy innych posiadaczy danego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here