Car Sharing — Jak działa i czym jest współdzielenie samochodów?

0
1947
Car Sharing

Carsharing, czyli współdzielenie to jeden z najszybciej rozwijających się trendów technologicznych i na rynku motoryzacyjnym. Według tego stylu, zamiast kupować samochód na własność, współdzielimy samochody z innymi użytkownikami, korzystając z nich, tylko jeśli tego potrzebujemy. Dzięki temu otrzymujemy wiele korzyści i plusów. Obecnie na świecie istnieje wiele firm carharingowych, które udostępniają swoje samochody poprzez aplikację, a korzystanie z tego sposobu jest bardzo proste. W Polsce sytuacja ta również umożliwia komfortowe poruszanie się po dużych miastach, a sam trend rozwija się dynamiczne. Czym zatem jest carsharing? Na czym polega on w praktyce? Co o nim myślą miasta oraz marki samochodowe? Odpowiedzi oraz przydatne informacje na temat tego trendu przedstawiamy w dalszej części tekstu.

Czym jest CarSharing?

Carsharing to współdzielenie samochodu, a korzystanie z firm carsharingowych traktujemy jako alternatywę dla kupowania samochodu na własność. Trend ten jest bardzo popularny na całym świecie i rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie jest on widoczny również w Polsce, gdzie po największych miastach można komfortowo podróżować, wypożyczając samochód tylko wtedy kiedy jest nam on potrzebny. Carsharing zakłada współdzielenie pojazdów z innymi użytkownikami danej marki. Są one użytkowane przez nas tylko wtedy gdy tego potrzebujemy. Gdy chcemy pojechać gdzieś samochodem, wystarczy zarejestrować się w aplikacji wybrać samochód. Po zarezerwowaniu go użytkujemy auto tyle czasu, ile chcemy, a następnie pozostawiamy go na ulicy w dowolnym punkcie. Następnie kolejny użytkownik wykonuje tę samą operację, a żaden z klientów nie musi kupować auta na własność. Trend ten jest bardzo korzystny pod wieloma względami oraz promowany i polecany przez różne środowiska. Na świecie korzysta z niego ok. 20 mln osób, choć suma ta bardzo dynamicznie zmienia się. W Polsce istnieje kilkanaście firm carsharingowych, dzięki czemu dostęp do współdzielenia aut jest dość spory. Aby korzystać z tego sposobu jazdy autami, nie trzeba spełniać specjalnych wymagań, a sam proces jest prosty.

Jak wygląda CarSharing w praktyce?

Carsharing w praktyce jest bardzo prosty i z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem każda osoba – nawet nieznająca się na nowoczesnych technologiach. Aby rozpocząć korzystanie ze współdzielenia samochodu, pierwszym krokiem jest wybór firmy carsharingowej. Choć działają one na takiej samej zasadzie, różnić się mogą nieco np. flotą samochodów, ceną, warunkami czy sposobem rozliczania się. Dobrym pomysłem jest rozmowa ze znajomymi, którzy korzystaj z takiego sposobu przemieszczania się lub poczytanie opinii na forach internetowych. W następnym kroku należy zarejestrować się w aplikacji danej marki oraz aktywować konto. Gdy już to uczynimy, otrzymamy dostęp do aut danej firmy. Są one widoczne na mapie w postaci zaznaczonych kropek. Gdy chcemy skorzystać z danego samochodu, wystarczy sprawdzić jakie auta w okolicy są dostępne i gdzie się one znajdują. W kolejnym kroku należy poprzez aplikację zarezerwować najbliższe wolne auto oraz udać się do niego i rozpocząć jazdę. Korzystać z auta możemy w sposób dowolny i jeździć zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeśli zakończymy jazdę, należy zakończyć rezerwacje pozostawić auto w dowolnej części miasta. Znowu staje się ono widoczne na mapie jako dostępne, a kolejna osoba może z niego skorzystać.

Czy warto z niego korzystać?

Zdecydowanie tak! Carsharing jest bardzo komfortowym rozwiązaniem i posiada wiele plusów. Pierwszymi z nich są komfort użytkowania i brak konieczności kupowania własnego samochodu. Obecnie firmy carsharingowe oferują wiele samochodów oraz umożliwiają komfortowe korzystanie z nich. Sama obsługa systemu nie jest trudna, a po zapoznaniu się z nią nie będzie sprawiała ona problemu użytkownikom. Dużym plusem jest możliwość użytkowania samochodów dobrej jakości, bez wydawania dużych sum pieniędzy. Firmy takie oferują przeważnie nowe lub wysokiej jakości pojazdy. Osobiście musielibyśmy wydawać duże sumy pieniędzy, aby zakupić taki pojazd na własność. Korzystając ze współdzielenia samochodu, nie musimy również martwić się o serwis auta, jego garażowanie, opłaty czy uzupełnianie wszystkich płynów eksploatacyjnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż tymi wszystkimi elementami zajmuje się dana firma carsharingowa.

Miasta i CarSharing

Jedną z zainteresowanych stron carsharingiem są same miasta. To właśnie po nich jeżdżą takie samochody. Miasta są bardzo pozytywnie nastawione na ten trend i wręcz zapraszają firmy na swoje ulice. Carsharing pozwala ograniczać liczbę aut w miastach, co powoduje mniejszą emisję szkodliwych gazów oraz wymierne korzyści finansowe. Dzięki małej liczbie aut miasta nie muszą walczyć z korkami i budować nowych dróg. Carsharing przyczynia się również do braku konieczności poszerzania parkingów i wydawania na ten cel dużych sum pieniędzy. Niektóre z miast stosują nawet preferencyjne warunki dla takich aut jak jazda bus pasami możliwość wjazdu do ścisłego centrum czy specjalne miejsca parkingowe.

Marki motoryzacyjne i CarSharing

Ważny głos w sprawie carsharingu mają również marki samochodowe. Wbrew pozorom one również są nastawione do tego trendu bardzo pozytywnie. Mogłoby się wydawać, że jest to konkurencja dla marek i powoduje, że prywatne osoby nie będą kupowały aut – na rzecz carsharingu. W rzeczywistości w przyszłości co 10 samochód będzie produkowany na potrzeby carsharingu. Jest to ogromny rynek zbytu dla takich firm. Marki w ten sposób będą mogły sprzedawać duże ilości samochodów bez ich dystrybucji w salonach, co również jest kosztowne. Używanie aut i modeli danego samochodu przez firmy carsharingowe jest również reklamą. Osoby, które będą jeździły takimi samochodami, w przyszłości mogą kupić dokładnie taki sam model na własność. Używanie aut z innym znaczkiem na masce przez konkretną firmę carsharingu jest również cenną reklamą na ulicach, na której bardzo zależy koncernom motoryzacyjnym.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJaki olej silnikowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here