Zużyte tarcze hamulcowe – jak poznać?

0
1338
Zużyte tarcze hamulcowe

Nieodpowiednia jakość tarczy hamulcowych oraz błędne zamontowanie do układu może przyczyniać się do szybszego ich zużywania. Cierpią przy tym także klocki hamulcowe, które zaciskając się na tarczy doprowadzają do wyhamowywania pojazdu. Jeśli tarcza hamulcowa jest słabej jakości, a także gdy eksploatujemy komponent nieustannie przez długie lata, długość drogi hamowania może się znacznie wydłużyć. Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy zużywających się tarczy? Czy, mówiąc kolokwialnie, układ hamulcowy „da nam znać”, zanim sami poczujemy, że nasze hamulce nie wykonują swojej pracy w sposób skuteczny? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Tarcze hamulcowe – jak rozpoznać nadmierne zużycie?

Tarcze hamulcowe stanowią nieodzowny element układu hamowania w pojazdach samochodowych. Tarcza jest płaszczyzną, na której zaciskają się klocki. Taki proces określany jest mianem hamowania. Z czasem metalowe tarcze się zużywają, tracą swoją pierwotną grubość. Podczas tarcia zużywają się przede wszystkim okładziny klocków, ale w dłuższej perspektywie czasowej także i tarcze na tym cierpią. Tarcza hamulcowa, która jest w złym stanie, da o sobie znać głośno dudniąc. Dźwięk spowodowany jest zniekształceniem się okręgu tarczowego, przez co wybrzuszony element obija się o inne elementy. Kierowca, oprócz charakterystycznego dźwięku, może czuć także delikatne pulsowanie hamulca podczas jazdy. Zwykle zyskują one na intensywności podczas rozpędzania się.

Dlaczego tarcze mogą się szybciej deformować?

Należy pamiętać, aby wykorzystywać w swoich pojazdach wyłącznie sprawdzone i pewne komponenty. Układ hamulcowy jest newralgicznym punktem, od którego w olbrzymim stopniu zależy nasze bezpieczeństwo. Polecamy przede wszystkim zweryfikowane polskie klocki hamulcowe i polskie tarcze hamulcowe. Dbamy tym samym nie tylko o bezpieczne hamowanie, ale także o rodzimą branżę motoryzacyjną. Tarcze mogą podlegać nadmiernej deformacji w wyniku ich niewłaściwego zamontowania. Problem nawarstwia się także w przypadku źle dobranych felg czy nieprawidłowo wyważonych kół. Jeśli te usterki zostaną wyeliminowane, a problem nadal nie ustępuje, przyczyna może leżeć w defektach układu kierowniczego i zawieszenia.

Tarcze hamulcowe – producent krajowy. Jak wybrać dobry produkt?

Tarcze, które zostały wykonane z nieodpowiednich, tanich materiałów będą podlegać szybszemu zużyciu. Wadliwy produkt będzie znacznie intensywnie się nagrzewał, nawet podczas lekkiego dohamowywania. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię dobierania odpowiednich komponentów. Jeśli chcemy zyskać pewność i poczucie bezpieczeństwa, dobrym wyjściem jest skorzystanie z produktów od doświadczonych, polskich producentów. Jednym z nich jest marka Breck – klocki hamulcowe producenta z Polski charakteryzują się dobrą jakością wykonania i gwarancją. Na częściach do układu hamulcowego nie powinniśmy oszczędzać. Z drugiej strony warto wybrać pewne i sprawdzone produkty, które nie wydrenują naszego portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here