Bezpieczny zakup używanego auta

0
1311
Bezpieczny zakup używanego auta

Kupno używanego samochodu wiąże się z ryzykiem wad prawnych lub zwykłego oszustwa. Na szczęście w dobie szeroko rozpowszechnionych usług cyfrowych mamy możliwość łatwego sprawdzenia informacji o pojeździe, którym jesteśmy zainteresowani. Centralna Ewidencja Pojazdów udostępnia bezpłatne raporty, które można pobrać, jeśli tylko znamy numer VIN samochodu, jego numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przed zakupem samochodu?

Sprawdzenie numeru VIN i historii auta jest doskonałym zabezpieczeniem przed oszustami, dlatego że jest to niepowtarzalny numer pozwalający na poznanie pełnej historii samochodu. W ten sposób ustrzeżemy się przed zakupem, który może nas kosztować wiele nerwów i pieniędzy. Dekoder VIN dostępny w Internecie pozwala porównać faktyczne informacje o samochodzie z tymi, które znalazły się w ogłoszeniu lub zostały przekazane przez sprzedającego.

Do najczęstszych oszustw przy sprzedaży samochodu należy cofanie licznika. Na podstawie historii z ostatnich lat możemy szybko zorientować się, czy aktualny przebieg jest wiarygodny. W raporcie są odnotowane również kolizje i wydatki, a więc będziemy wiedzieć o tego typu zdarzeniach, nawet jeśli stan blacharski auta nie wskazuje na historię z przejściami. W raportach mogą nawet znajdować się zdjęcia samochodu, choć nie jest to regułą.

Sprawdzenie VIN samochodu pozwoli ustrzec się przed zakupem pojazdu pochodzącego z kradzieży. Pamiętajmy, że nawet kupując auto w dobrej wierze możemy zostać jego pozbawieni w przypadku wykrycia kradzieży, która niekoniecznie musiała dojść na etapie użytkowania przez poprzedniego właściciela. Ma to szczególne znaczenie podczas zakupu samochodu od pośrednika, nawet jeśli jest to przedsiębiorca posiadający stały salon sprzedaży.

Dekodery VIN

Auta mogą mieć także zmiany w fabrycznym wyposażeniu. Dekoder VIN da jasne informacje, jakie wyposażenie powinno być wewnątrz auta. Dzięki niemu można także zorientować się, czy w używanym samochodzie zostały wymienione jakieś elementy wyposażenia oraz czy są oryginalne. Jest to ważne z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że markowe podzespoły są droższe, a więc kupując auto wyposażone w zamienniki możemy zmniejszyć jego cenę. Druga sprawa jest bardziej poważna. Wiele elementów auta wpływa na bezpieczeństwo na drodze, dlatego powinniśmy kierować się zasadą montażu oryginalnych, licencjonowanych części.

Sprawdzenie VIN samochodu jest łatwe także dlatego, że numer ten można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, w polu oznaczonym literą E. Ponadto wewnątrz nadwozia auta jest na stałe przymocowana tabliczka z numerem VIN. Najczęściej można ją znaleźć blisko prawego przedniego fotela, z lewej strony podszybia lub przy prawym słupku karoserii. Jeden pojazd może mieć nabity numer VIN nawet kilka razy, dlatego warto wykonać sprawdzenie numeru VIN i historii auta, jak również porównać numery występujące we wszystkich możliwych miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here