Czyszczenie wtryskiwaczy lpg

0
1838
mechanik w pracy

Wtryskiwacze gazowe to zdecydowanie najbardziej precyzyjne i newralgiczne element gazowych systemów zasilania. Stan techniczny takich wtryskiwaczy wpływa bezpośrednio na to w jaki sposób będzie działała całą instalacja gazowa.

Dlatego właśnie czyszczenie wtryskiwaczy LPG i ich odpowiednia konserwacja są tak bardzo ważne. Czyszczenie wtryskiwaczy gazowych co jakiś czas to absolutne minimum, jeżeli chcemy żeby eksploatacja naszego systemu gazowego obyła się bez większych problemów.

Odpowiednie traktowanie instalacji gazowej oraz to jakiej jakości paliwo gazowe dostarczamy do owej instalacji, mają razem kluczowy wpływ na to jaki stan techniczny będą posiadały nasze wtryskiwacze po kilku miesiącach użycia. Trzeba pamiętać, że w LPG znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia (najgorsze z nich to frakcje oleiste) i jeżeli przedostaną się one do elementów współpracujących z systemem, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przemieszczą się one względem siebie, a to z kolei może doprowadzić do późniejszych problemów z otwieraniem i zamykaniem wtryskiwacza gazowego.

Dobra i przemyślana eksploatacja naszych wtryskiwaczy LPG to absolutna podstawa. System zasilania gazowego musi być przez nas przede wszystkim obsługiwany zgodnie z zaleceniami jakie poda nam producent zasilania. W innym razie używane przez nas wtryskiwacze gazowe nie osiągną nigdy przebiegów jakie obiecuje nam producent. Bardzo ważnym dla uzyskania takich osiągów i zapewnienie wtryskiwaczom paliwa gazowego o jak najlepszej jakości, jest regularna wymiana filtrów w systemie. Chodzi tu nie tylko o filtry fazy ciekłej, ale również filtry fazy lotnej.

auto na lpg

Czyszczenie wtryskiwaczy LPG to jedno, ale równie ważne jest czyszczenie wnętrza reduktora. Jest to ważne, ponieważ w reduktorze odkładają się zazwyczaj zanieczyszczenia, które powstają w trakcie odparowywania gazu. Jeżeli reduktor nie będzie odpowiednio często czyszczony, to istnieje spore zagrożenie i ryzyko, że zanieczyszczenia te przemieszczą się dalej w stronę listy wtryskiwaczy.

Trzeba oczywiście pamiętać też o tym, że wykonywanie tych zabiegów nie zabezpieczy naszej listwy wtryskowej w 100 procentach, ale na pewno wydłuży jej żywotność o dodatkowe kilka do nawet kilkunastu miesięcy, jeżeli będziemy regularnie czyścić reduktor. Po określonym przebiegu każdy wtryskiwacz musi być albo wymieniony, albo poddany gruntownemu czyszczeniu – tego niestety ominąć się nie da.

Jednak po czym poznać, że nasz wtryskiwacz jest zanieczyszczony i trzeba się nim możliwie jak najszybciej zająć? Objawów, po których można poznać, że wtryskiwacz gazowy jest zanieczyszczony jest bardzo wiele, ale oto kilka z najważniejszych.

Pierwszym objawem jest poszarpywanie podczas przyspieszania naszego samochodu. Najbardziej to widać i czuć po przełączeniu się na gaz. Drugim ważnym objawem jest świecenie się kontrolki „check engine”. Świecenie się tej kontrolki oznacza, że wtryskiwacze są zanieczyszczone przez co zmieniają one sposób pracy nie wykonując przy tym w odpowiedni sposób poleceń sterownika. Trzecim objawem jest zwiększone zużycie paliwa gazowego. Powód takiego zachowania jest dość oczywisty. Zanieczyszczenia znajdujące się we wtryskiwaczach ograniczają ruch wszystkich elementów, które odpowiadają za dawkowanie.

czyszczenie wtryskiwaczy lpg

Powoduje to problemy z iglicą wtryskiwacza, która z powodu zanieczyszczeń nie jest w stanie uzyskać odpowiedniego wzniosu. Opory ruchu są wówczas na tyle duże, że igła wtryskiwacza gazowego nie jest w stanie nadążyć z opadaniem. Może to generować poważny problem – w pewnych zakresach wtryskiwacz LPG będzie bowiem cały czas otwarty. Następnym objawem jest samoczynne przełączanie zasilania samochodu z gazu na benzynę.

Powodem takiego stanu rzeczy może być wiele czynników. Jednym z tych czynników jest właśnie zbyt duże zanieczyszczenie wtryskiwaczy. Prowadzi ono m.in do zaburzenia składu mieszanki. Ostatnim objawem zanieczyszczenia jest nierównomierna prędkość, z jaką silnik się obraca. Jest to widoczne najlepiej przy pierwszym przełączeniu się na zasilanie gazem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here