Czyszczenie turbiny 1.9 tdi

0
757
vw

Niemiecki, nieprodukowany obecnie silnik 1.9 TDI zyskał szczególnie w kraju nad Wisłą miano legendarnego. I rzeczywiście, jest to bardzo udana konstrukcja, a jego stosunkowo prosta w porównaniu do dzisiejszych diesli budowa przekładała się na wiele korzyści dla użytkownika. Należy do nich m.in. wysoka niezawodność, wytrzymałość, względnie niskie koszty eksploatacji i stosunkowo proste naprawy, które jest w stanie wykonać praktycznie każdy mechanik.

Wysoka popularność tego silnika spowodowała także, że części do niego dostępne są od ręki praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym. W chwili obecnej samochody, głównie marki Volkswagen, wyposażone w 1.9 TDI mają stosunkowo duże przebiegi, czasami ponad pół miliona kilometrów. Dowodzi to wytrzymałości tego silnika, praktycznie nieosiągalnej dla współcześnie oferowanych konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że 1.9 TDI jest silnikiem, który, tak jak każdy współczesny diesel, wymaga okresowej wymiany najdroższych i najbardziej wrażliwych podzespołów tego typu jednostek, które zwane są przez niektórych „dwupakiem diesla”.

czyszczenie turbiny 1.9 tdi

Do tego „dwupaku” należy turbosprężarka i dwumasowe koło zamachowe. W zależności od modelu silnika wymiana tych podzespołów wiąże się z kosztami rzędu kilku tys. zł. Na tle innych silników w 1.9 TDI wymiana turba i dwumasu jest stosunkowo niska, jednak dla budżetu domowego wciąż jest to niemały koszt. Dlatego wielu właścicieli aut z turbodieslem rozwiązaniem w takim przypadku jest regeneracja turbosprężarek czy dwumasów. Są to już jednak rozwiązania ostateczne. Interwały pomiedzy regeneracją lub wymianą tych elementów można znacząco wydłużyć.

Wpływ ma na to m.in. styl jazdy kierowcy, dbanie o regularne wymiany oleju silnikowego i filtra (wpływ na turbosprężarkę), dbanie o to by turbina po ostrej jeździe miała okazję się schłodzić na wolnych obrotach, a także prewencyjne jej czyszczenie. Czyszczenie turbiny 1.9 TDI jest czynnością która może wydłużyć jej żywotność. Jeżeli zależy nam na jak najdłuższej bezproblemowej pracy tego elementu powinniśmy o tym pamiętać. I to nie w momencie kiedy spod maski samochodu zaczynają wydobywać się dziwnie dźwięki, ale także np. w momencie kiedy zbliża się okresowy przegląd techniczny samochodu, albo przed dłuższą podróżą, np. za granicę.

Czyszczenie można oczywiście, dysponując odpowiednimi narzędziami, wiedzą i i sprawnością manualną, wyczyścić samodzielnie, jednak często nie mamy na to czasu. Dlatego warto zlecić taką usługę profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w tego typu czynnościach. Za odpowiednią opłatą otrzymujemy kompletną usługę oraz gwarancję na nią. Mamy więc w przypadku wystąpienia ewentualnych komplikacji już po wykonaniu czyszczenia, dokonania reklamacji. Jeżeli nie wiemy jaką firmę dokonująca tego typu czynności wybrać, to warto dopytać znajomych, którzy już wykupywali tego typu usługi, lub doczytać na forach i grupach dyskusyjnych w internecie.

Skorzystanie z czyszczenia turbiny sprawi, że jej żywotność znacząco się wydłuży, a my uchronimy się przed dużymi kosztami zakupu i wymiany turbiny w przypadku, gdy odmówi ona posłuszeństwa. To właśnie prewencyjne dbanie o samochód, i to niezależnie jakim silnikiem jest napędzane, regularne wymiany oleju i innych elementów eksploatacyjnych oraz odpowiedni styl jazdy sprawiają, że możemy cieszyć się bezawaryjną pracą naszego auta przez długi czas i zmniejszamy ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Chronimy się także w ten sposób przed nieoczekiwanymi kosztami napraw, które często potrafią sięgać kilku tysięcy złotych.

Jest to mądry sposób użytkowania samochodu i mądre zarządzanie wydatkami. Jest to także tworzenie dobrych nawyków na przyszłość. Nawyki te, gdy wymienimy samochód na nowszy model, jeżeli zostaną na niego przeniesione dadzą nam podobne efekty. Prewencja w powstawaniu usterek samochodowych daje zdecydowanie niższe prawdopodobieństwo, że auto nie odmówi posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, np. w trakcie wyjazdu na urlop, a co za tym idzie poczucie spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here