Żarówki samochodowe 2021 – najczęstsze wybory kierowców

0
941
Żarówki samochodowe

Żarówki stosowane w samochodach zmieniały się diametralnie na przestrzeni lat. Halogeny o prostej konstrukcji, które jakiś czas temu były właściwie jedyną dostępną opcją, doczekały się współczesnych odpowiedników o nieporównywalnej jakości i trwałości. Do głosu dochodzą także coraz częściej stosowane żarówki ksenonowe, gwarantujące nie tylko świetne parametry techniczne – ich produkcja idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Kierowcy mają więc twardy orzech do zgryzienia. Które z żarówek samochodowych cieszą się największą popularnością w roku 2021?

Najchętniej wybierane żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są bardzo często wybierane przez kierowców i raczej nie zanosi się na to, by ten trend miał się w najbliższych latach zmienić. Oferują one dobry kompromis pomiędzy jakością wykonania/ceną. Ich budowa opiera się na wykorzystaniu gazu (halogenu), który umożliwia podwyższenie temperatury żarnika. W konsekwencji prowadzi to do wytworzenia bielszego i jaśniejszego źródła światła. 

Jakie są najpopularniejsze halogeny tego roku? Podobnie jak w latach poprzednich, najchętniej sięgamy po żarówki H1, H4 oraz H7. Omawiamy je krótko poniżej.

halogeny

Żarówki H1

Żarówki halogenowe H1 wyposażone są w jeden żarnik i oferują moc 55W, zaś ich wydajność to ok. 1550 lumenów. Wykorzystywane są w światłach drogowych lub mijania. Zapewniają trwałość na poziomie od ok. 330 do nawet 550 godzin. Na rynku dostępne są także modele o zwiększonej wydajności. Zapewniają one nawet o 130% więcej światła od żarówek bazowych, nie tracąc przy tym nic ze swojej trwałości. Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest żarówka Philips H1 z serii X-tremeVision.

Żarówki H4

Halogeny H4 mają dwa żarniki. Dostępna moc wynosi 55W, zaś wydajność świetlna oscyluje w granicach 1000 lumenów. Tego typu żarówki stosowane są w światłach drogowych i mijania lub drogowych i przeciwmgłowych. Ze względu na wykorzystanie dwóch włókien, w środku żarówki montuje się specjalną metalową płytkę, która przysłania część światła wytwarzanego przez włókno. W ten sposób włączone światła mijania nie oślepiają kierowców, którzy jadą z naprzeciwka. Choć żywotność żarówek halogenowych H4 szacowana jest na 350–700 godzin pracy, można ją dodatkowo polepszyć, np. wybierając model Osram H4 z serii Ultra Life. Jak sama nazwa wskazuje, gwarantują one dłuższy okres eksploatacji – działają nawet 3 razy dłużej od standardowych halogenów.

Żarówki H7

Wykorzystywane w motoryzacji już od połowy lat 90. XX wieku, żarówki halogenowe typu H7 cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kierowców. Łączą w sobie dużą moc i wydajność (55W, do 1500 lumenów) z bardzo dobrym rozkładem światła. Ich żywotność dochodzi do 330–550 godzin. Halogeny H7 dostępne są w różnych odmianach – przykładowo, marka Philips oferuje klientom serie White Vision Ultra, Vision Plus czy Long Life, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami, m.in. żywotnością czy temperaturą barwową.

Lampy ksenonowe – na czym polega ich fenomen?

Choć ksenony pojawiły się już w latach 90., początkowo nie zawojowały rynku. Niezwykle nowoczesna jak na tamte czasy technologia sprawiła, że mało kto był mógł sobie pozwolić na zakup takiego oświetlenia – cena była zwyczajnie zaporowa. Dziś jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej, a żarówki ksenonowe szturmem podbijają serca kierowców, oferując doskonałą jakość emitowanego światła i niesamowitą wręcz żywotność. 

Technicznie rzecz biorąc, ksenony to tak naprawdę lampy łukowe. Zasada ich działania polega na wytworzeniu przez światło łuku elektrycznego, który zamknięty jest w komorze z gazem szlachetnym, czyli oczywiście ksenonem. W efekcie daje nam to światło o zachwycających parametrach – wydajności dochodzącej do 3000 lumenów i trwałości na poziomie nawet 3000 godzin.

swiatla

Najpopularniejsze żarówki ksenonowe w 2021 roku

Kierowcy najchętniej wybierają następujące rodzaje lamp ksenonowych:

  • żarówki D1S;
  • żarówki D2S;
  • żarówki D2R;
  • żarówki D3S;
  • żarówki D4S.

Powyższe rodzaje ksenonów oferują bardzo zbliżone właściwości. Warto jednak zauważyć, że w 2021 coraz większym uznaniem cieszą się żarówki ksenonowe D3S, których produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę stale rosnącą świadomość ekologiczną wśród kierowców, aspekt ten nie pozostaje bez znaczenia.

Czas na nowe żarówki samochodowe?

A jakie marki cieszą się wśród właścicieli samochodów największym uznaniem? Nie tylko w tym roku, ale już od kilku lat, są to Osram i Philips. To producenci o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy dostarczają najlepsze rozwiązania dla Twojego samochodu. Jeśli szukasz najpopularniejszych żarówek halogenowych lub ksenonów, wejdź na stronę nocar.pl i wybierz coś dla siebie!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here