Akumulator samochodowy pełni w naszych pojazdach niezwykle ważną rolę i jest właściwie jednym z podstawowych elementów umożliwiającym jazdę. Nie tylko pozwala na rozruch silnika, ale również zasila niektóre systemy elektroniczne podczas podróży samochodem, natomiast podczas postoju jest jedynym źródłem prądu dla radia, klimatyzacji czy świateł. Warto więc dbać o to aby ta część była nie tylko sprawna ale również żeby pod maską pracował akumulator sprawdzonej firmy produkującej ogniwa najwyższej jakości.
Rzeczą oczywistą jest, że szykując się do zakupu baterii wiodących marek należy również przygotować się na znacznie większy wydatek niż w przypadku jeśli naszym targetem jest akumulator słabej jakości z najniższych półek popularnych hipermarketów. Taki wydatek jednak z pewnością się zwróci i nie chodzi tu tylko o pewność odpalenia samochodu nawet w najtęższe mrozy, ale również o samą żywotność tego urządzenia, która wielokrotnie potrafi przewyższać baterie wątpliwej jakości.
Chociaż zmiany klimatyczne spowodowały, że w naszym obszarze geograficznym ciężko aktualnie oczekiwać jakichś większych przymrozków, to i tak troska o to jakiej firmy akumulator powinniśmy wybrać powinna znajdować się dość wysoko na liście naszych motoryzacyjnych priorytetów. Baterie firm, potocznie określanych jako no-name, potrafią bowiem spłatać kierowcy niejednego figla nawet podczas ciepłych dni, a niewiele jest chyba gorszych sytuacji niż ta, w której rano, śpiesząc się do pracy, nie jesteśmy w stanie odpalić silnika z powodu rozładowanego akumulatora.
Zatem jeśli zależy nam na pewności i spokoju powinniśmy raczej interesować się akumulatorami marki Intact, Bosh czy nawet Varta, po których można się spodziewać naprawdę niezłej jakości.
Warto również mieć na uwadze, że rozładowany akumulator nie zawsze oznacza jego słabą jakość czy upłynięcie czasu jego żywotności. Za ten przykry stan może również odpowiadać jakaś awaria w układzie elektronicznym samochodu, tzw „lewy” pobór prądu czy choćby zwykle zapominalstwo. To ostatnie może być niesamowicie uciążliwe zwłaszcza w tych modelach samochodów, które nie dysponują systemami wyłączania świateł po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Wówczas, kiedy zapomnimy o zgaszeniu świateł, rano będzie na nas czekała przykra niespodzianka.
Wybierając akumulator do swojego samochodu nie należy się oczywiście kierować wyłącznie jego marką. Równie istotną, o ile nie ważniejszą nawet, sprawą jest dobranie jego parametrów odpowiednich dla naszego pojazdu. To jaki akumulator powinniśmy zamontować pod maską jest uzależnione od wielu czynników, między innymi od pojemności silnika, paliwa na jakim jeździ czy też ilość elektroniki w aucie. Jeśli nie mamy pojęcia o tych czynnikach to najlepszą metodą będzie dla nas kupienie dokładnie takiego samego akumulatora jaki zaleca producent poszczególnego modelu pojazdu. Unikniemy w ten sposób niedoładowania czy dobrania baterii o zbyt niskiej mocy czy pojemności. Informacja o tym jaki typ baterii jest dla nas zalecany znajduje się zawsze w instrukcji obsługi samochodu, a jeśli takowej już nie posiadamy to zawsze możemy znaleźć taką informację w internecie.
Tym, którzy niespecjalnie ufają temu medium pozostaje jedynie zasięgnięcie opinii fachowca w sklepie z częściami samochodowymi lub takim, który specjalizuje się wyłącznie w sprzedaży akumulatorów. Zwykle w tego typu miejscach możemy również sprawdzić stan używanej aktualnie przez nas baterii. Być może okaże się, że ma się ona całkiem nieźle, a za problemy z rozruchem odpowiada coś zupełnie innego.
Kupując nowy akumulator należy też zadbać o zgodną z przepisami utylizację starej części. Jest to odpad niebezpieczny dlatego też nie można go tak po prostu wyrzucić do śmieci. Zawarte w nim szkodliwe substancje mogą bardzo negatywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko a nawet doprowadzić do uszkodzeń ciała kogoś przypadkowego. Zużyty akumulator należy więc albo pozostawić w sklepie, w którym kupujemy nowy, albo też sprzedać go w specjalnym punkcie zajmującym się utylizacją.