Jakie zdjęcie do prawa jazdy

0
1262
porsche

Dokument, jakim jest prawo jazdy, musi obowiązkowo zawierać zdjęcie osoby uprawnionej do kierowania pojazdami. Pełni ono bowiem bardzo istotną funkcję – pomaga szybko zweryfikować tożsamość w razie kontroli drogowej. W związku z tym ustalone są konkretne wytyczne, według których należy wykonać fotografię. I chociaż zazwyczaj fotograf doskonale zna przepisy i udzieli nam wskazówek co do odpowiedniego ustawienia się itd., warto być świadomym jak powinno ono wyglądać. Dzięki temu dobrze się do niego przygotujemy i nie będziemy niemiło zaskoczeni, kiedy nagle dowiemy się, że nie możemy założyć ulubionego nakrycia głowy lub, że włosy nie mogą opadać na oczy.

Jakie zdjęcie do prawa jazdy – wytyczne

Przede wszystkim zdjęcie, które zostanie umieszczone w dokumencie powinno spełniać ogólne zasady: powinno mieć odpowiedni rozmiar, kolor itd. Na chwilę obecną, aby fotografia została zaakceptowana, należy spełnić następujące warunki:

1. Rozmiar zdjęcia powinien wynosić dokładnie 35×45 mm, inne rozmiary nie są dopuszczalne.

2. Nie możemy zostać przedstawieni na kolorowym czy krajobrazowym tle, istnieje wymóg, że zdjęcia powinny być standardowo wykonane na białym tle.

3. Zdjęcie powinno być oddane w kolorze – fotograf nie może na nasze życzenie przerobić go na kolor biało-czarny, ponieważ utrudniałoby to weryfikację naszej osoby. Istotny jest każdy szczegół, w tym znaki szczególne, więc wszystko powinno być wyraźnie zaznaczone.

4. Zasada aktualności zdjęcia – jedna z najważniejszych, a zarazem najbardziej oczywistych kwestii. Każdy z nas się zmienia na pewnym etapie życia, dlatego też nie możemy do prawo jazdy wkleić fotografii sprzed kilku lat, kiedy wyglądaliśmy zupełnie inaczej. Zdjęcie powinno być wykonane maksymalnie sześć miesięcy przed złożeniem wniosku.

5.Fotograf, z którego usług korzystamy, powinien zatroszczyć się o odpowiednią ostrość zdjęcia, tak, aby nie było widać pikseli.

samochód

Jak się ustawić do zdjęcia? – praktyczne wskazówki

Aby uniknąć powtarzania sesji zdjęciowej, należy zapoznać się z wytycznymi, co do odpowiedniego ustawienia się oraz kreacji. Warto zaznaczyć, że zdjęcie powinno przedstawiać w około 70 – 80 procentach naszą twarz, w związku z czym powinniśmy spojrzeć prosto w obiektyw i nie zakładać żadnych dodatkowych elementów, które mogłyby utrudniać rozpoznanie naszej osoby lub po prostu ukrywać pewne cechy i znamiona osobiste. I chociaż sprawa ta budzi wiele kontrowersji, nie wolno więc nakładać niczego na głowę, nawet jeśli nakrycie jest obecne w naszym codziennym image’u. Wyjątek stanowią jedynie osoby o innym wyznaniu, gdzie to nakrycie głowy jest elementem wyznawanej religii. Jednak, aby w tej kwestii nie było nadużyć, istnieje warunek, że w dowodzie osobistym również powinno znaleźć się zdjęcie z zakrytą głową.

Ta sama zasada dotyczy okularów, a w szczególności tych ciemnych, które to są wyłącznie elementem garderoby i charakterystyką stylu. Dopuszczalne są one jedynie dla osób, które mają poważną wadę wzroku, ale i wtedy trzeba spełniać kilka warunków:
– powinno się do zdjęcia dołączyć dokument – osoby do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności, a starsi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powodu wady wzroku,
– zdjęcie musi być podobne do tego, które znajduje się w innym formalnym dokumencie (dowód osobisty lub paszport).

jakie zdjęcie do prawa jazdy

Ze względu na to, że oczy są bardzo ważnym elementem, należy patrzeć prosto przed siebie. Włosy powinny być ułożone w sposób naturalny i co najważniejsze nie powinny zakrywać narządów wzroku. Dodatkowo nie powinniśmy robić nienaturalnych min. Zdjęcie powinno nas przedstawiać tak, jak wyglądamy na co dzień, więc usta powinny być zamknięte, oczy w sposób naturalny skierowany na obiektyw fotografa, kontur twarzy wyraźny. Oczywiście, w przypadku kobiet, można wykonać makijaż, ale nie powinien być on przesadny, lecz delikatny i taki, który nie zmienia wizualnie proporcji twarzy.

Warto również pamiętać o tym, że oprócz wyżej wymienionych wytycznych, zdjęcie nie może być prześwietlone czy rozmyte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here