Jaki olej do kompresora

0
1596
kompresor

Rozglądanie się za olejem do sprężarek powietrza jest uciążliwe i sprawia, że ​​wielu klientów zastanawia się, jaki olej do kompresora należy użyć. Istnieją specjalne oleje do kompresorów, ale wybór między mieszankami standardowymi i syntetycznymi, różnymi masami i różnymi producentami jest mylący.

Wybór oleju sprężarki powietrza

Pytanie „jaki olej do kompresora użyć?” to coś więcej niż pytanie, to temat sam w sobie. Zazwyczaj producenci sprężarek zalecają olej do sprężarek o wadze 20 lub 30 (bez detergentów). Możesz użyć standardowego lub syntetycznego oleju do sprężarek, jeśli producent stwierdzi, że jest to możliwe, ale trzymaj się zaleceń producenta, aby uniknąć unieważnienia gwarancji.

Sprężarki smarowane olejem a modele bezolejowe:
Sprężarki powietrza smarowane olejem mają zwykle dłuższą żywotność silnika w porównaniu z modelami bezolejowymi. Nie będziesz musiał często wymieniać oleju w sprężarce powietrza (w porównaniu do pojazdu), ale należy to robić przynajmniej raz w roku.
Bezolejowe sprężarki powietrza nie wymagają dodawania oleju do samego silnika, ponieważ jest on powlekany i uszczelniany, gdy opuszcza fabrykę. Sprężarki bezolejowe zwykle nie mają takiej żywotności, jednak warto przy tym zauważyć, że sprężarki smarowane olejem mają tendencję do nieco głośniejszej pracy.

jaki olej do kompresora

Olej do sprężarki a olej silnikowy

Oleje do sprężarek są specjalnie zaprojektowane do sprężarek i są w zasadzie olejami bez detergentów. Zazwyczaj olej silnikowy (do samochodu lub ciężarówki) będzie zawierał pewien rodzaj detergentu, co jest korzystne dla silnika spalinowego, ale niekoniecznie dla sprężarki, ponieważ doprowadzi do tego, że wiele zanieczyszczeń zgromadzi się w niej w dość krótkim czasie.
Oleje kompresorowe są zwykle lepszym wyborem, szczególnie jeśli chcesz przestrzegać wytycznych gwarancji producenta kompresora.
W razie potrzeby można użyć do silnika sprężarki bezdetergentowego (20 lub 30 W) oleju silnikowego.

Syntetyczny kontra standardowy olej do sprężarek powietrza:
Standardowe i syntetyczne oleje do sprężarek powietrza mogą być dobrym wyborem, ale wszystko zależy od intensywności eksploatacji pojazdu i indywidualnych preferencji kierowcy.
Standardowy olej do sprężarek będzie działał dobrze i jest zalecany bardziej dla właścicieli, którzy nie eksploatują sprężarki zbyt mocno. Standardowy olej do sprężarek jest znacznie tańszy niż syntetycznych mieszanka i jest najlepszym wyborem do lekkich i średnich obciążeń, jeśli chodzi o tryb pacy sprężarki.

Syntetyczny olej do sprężarek będzie skierowany do profesjonalistów lub osób, które używają sprężarek częściej, szczególnie dla osób, które używają swoich sprężarek przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Syntetyki oferują lepszą ochronę przed przegrzaniem, mają szerszy zakres temperatur dla chłodniejszych środowisk i mogą faktycznie sprawić, że kompresor będzie działał znacznie płynniej i nieco ciszej.

mercedes coupe

Jakiej lepkości powinienem użyć?

Większość producentów sprężarek zaleca olej do sprężarek o wadze 20 lub 30 kg. Działa to w taki sam sposób jak olej silnikowy. Olej o masie 30 zapewnia lepszą ochronę w miesiącach letnich, ponieważ jest bardziej lepki (grubszy) i pokryje części znacznie lepiej niż olej o mniejszej lepkości. Gdy temperatura spadnie, olej o masie 30 kg będzie w niektórych przypadkach zbyt gęsty, aby go użyć, przez co kompresor nie uruchomi się od razu. W takim przypadku lepszym wyborem będzie olej do kompresora o masie 20 kg.

Gdzie mogę znaleźć olej do sprężarek?
Olej do kompresora można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Szeroka gama produktów dostępnych na rynku sprawia, że zakup oleju do kompresora nie sprawia żadnych problemów. Każdy znajdzie dokładnie taki produkt, jakiego oczekuje. Dobierając odpowiedni olej do kompresora należy dokładnie przestudiować jego specyfikację na opakowaniu i bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Ceny olejów do kompresora również są zróżnicowane i jest coraz więcej produktów dostępnych w wariantach ekonomicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here