Ile płynu chłodniczego

0
1787
samochód hyundai

Płyn chłodniczy obok oleju silnikowego oraz przekładniowego należy do najważniejszych składników eksploatacyjnych w samochodzie. Jego zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury silnika, która to odpowiada za osiągnięcie właściwych parametrów pracy jednostki napędowej. Niedobór płynu chłodniczego może doprowadzić do przegrzania się silnika samochodowego. Zatem ile płynu chłodniczego wlewać, aby auto sprawnie działało?

Jak dobrać płyn chłodniczy do samochodu?

Dziś na rynku motoryzacyjnym istnieje szeroki wybór cieczy do chłodnic. Każdy klient może zakupić gotowe płyny, koncentraty płynów oraz wodę zdemineralizowaną i destylowaną.

Przed wyborem odpowiedniego płynu do swego samochodu warto zapoznać się z instrukcją samochodu, bowiem wielu producentów zaleca stosowanie w układach chłodniczych płynów tylko i wyłącznie określonych marek.

Najpraktyczniejsze są gotowe płyny, które to można zastosować w układzie chłodniczym od razu po zakupie. Co prawda większość z nich jest przeznaczona do stosowania przy różnorodnych silnikach samochodowych, niemniej można też znaleźć takie produkty, które to są przeznaczone w szczególności do nowoczesnych silników benzynowych oraz wysokoprężnych, które to osiągają znacznie wyższe temperatury robocze.

Na każdym płynie czy koncentracie do chłodnic znajduje się informacja, która to informuje o tym, czy dany płyn jest uniwersalny oraz czy go można stosować go w układach chłodniczych wyposażonych w elementy z mosiądzu, aluminium czy też miedzi.

Ponadto produkty te posiadają na etykiecie informację o tym, do jakiej maksymalnej temperatury nie zamarzają. Obecnie dużą popularnością wśród wielu kierowców cieszą się płyny wielosezonowe, z których to można z powodzeniem korzystać o każdej porze roku.

O tym ile płynu powinno znajdować się w danym układzie chłodniczym informuje wskaźnik znajdujący się na pojemniku z tą cieczą. Ponadto informację tę można znaleźć na internecie oraz w książce obsługi pojazdu samochodowego.

pod maską

Czy można mieszać poszczególne płyny do chłodnic?

Na rynku dostępne są płyny do chłodnic w kolorach takich jak: żółty, czerwony, różowy oraz niebieski, które to można z sobą mieszać, ale pod warunkiem, że posiadają podobne parametry techniczne.

Poszczególne płyny przeznaczone do zmieszania powinny być oparte o ten sam rodzaj glikolu oraz powinny być przeznaczone do pracy z układem chłodniczym, a więc oba użyte płyny powinny być uniwersalne oraz przeznaczone do pracy z np. układem aluminiowym. Ponadto powinny zapewniać ten sam poziom ochrony, a więc obydwa chronić do temperatury np. minus 30 st. C.

Kiedy warto wymieniać płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy, podobnie jak inne płyny w samochodzie zużywa się podczas pracy i wówczas to traci swoje właściwości ochronne, a w szczególności przeciwkorozyjne. Poza ilość płynu chłodniczego w samochodzie może się zmniejszać wskutek powstania wycieków oraz parowania. Ponadto w długo niewymienianym płynie chłodniczym mogą pojawić się różnorodne zanieczyszczenia z układu chłodniczego.

Płyn chłodniczy uniwersalny każdy użytkownik samochodu powinien wymienić co najmniej raz na dwa lata. Niemniej niektóre płyny są przeznaczone do znacznie dłuższej eksploatacji i można je używać nawet do pięciu lat.

ile płynu chłodniczego

W przypadku korzystania z markowych koncentratów wymiana może być zalecana przez producenta dopiero po upływie siedmiu lub dziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że płyn chłodniczy nie wymaga regularnej kontroli. Wszyscy producenci zalecają, aby przynajmniej raz w roku skontrolować zawartość tego środka. W razie potrzeby, należy czym prędzej uzupełnić płyn do wymaganych wartości.

Ponadto poszczególne preparaty chłodnicze należy wymienić zawsze, gdy użytkownik samochodu zauważy występowanie w nich jakichkolwiek zanieczyszczeń oraz po wykonywaniu naprawy silnika oraz przy wymianie chłodnicy.

W celu wymiany płynu chłodniczego należy przygotować pojemnik na zużyty płyn chłodniczy, który to po wymianie należy oddać do punktu przyjmowania odpadów. Podczas wymiany należy zawsze pamiętać o tym, aby silnik samochodu był zimny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle kosztuje ac
Następny artykułIle kosztuje prawo jazdy am

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here