Ile kosztuje prawo jazdy am

0
1688
ile kosztuje prawo jazdy am

Dawną kartę motorowerową zastąpiło prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ono kierować legalnie motorowerem albo czterokołowcem lekkim, a jego zdanie możliwe jest po ukończeniu przez kursanta czternastu lat. Konieczne jest również przejście kursu.

Dla młodych osób, które chcą zdobyć uprawnienie na jazdę motorowerem, przewidziane jest trzydzieści godzin szkolenia teoretycznego oraz dwadzieścia godzin jazdy praktycznej. Podobnie jak w przypadku pozostałych kategorii prawa jazdy, istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy praktycznej, jeśli kursant nie czuje się jeszcze pewnie na motorowerze.

W przeszłości, gdy egzaminy na kartę motorowerową odbywały się na szkolnym terenie, ich koszt był dość niski. Od momentu zmiany przepisów cena, jaką należy uiścić za możliwość jazdy motorowerem, znacząco wzrosła. Dla wielu młodych ludzi jest ona zaporą nie do przeskoczenia. Dzisiaj kursy te prowadzą szkoły jazdy. Aby podejść do egzaminu i uzyskać prawko, konieczne są odpłatne badania lekarskie. Ich koszt to około stu złotych. Konieczne są również pisemna zgoda rodzica, jeśli osoba chcąca zdać egzamin jest niepełnoletnia, a także uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę.

uliczka z motorowerami

Do wydatków należy również dodać koszt fotografii. To, ile kosztuje prawo jazdy AM, uzależnione jest do cennika wybranej szkoły jazdy. Kwota za kurs waha się od siedemset do nawet tysiąca złotych, ale to nie koniec. Zapłacić należy za egzamin teoretyczny – trzydzieści złotych – oraz za egzamin praktyczny – aż sto czterdzieści złotych. Samo wydanie prawa jazdy to kolejna stówka. W porównaniu do niegdysiejszych kosztów karty motorowerowej, jest to główny argument, dla którego wiele osób rezygnuje z podejścia do zdobycia prawa jazdy kategorii AM.

Jeśli jednak podejdziemy do kursu i otrzymamy prawo jazdy, ta kategoria uprawnia nas do kierowania motorowerem – pojazdem wyposażonym w dwa lub trzy koła z silnikiem spalinowym nie większym niż pięćdziesiąt centymetrów sześciennych. Może być to również silnik elektryczny o mocy maksymalnej czterech kilowatów, który pozwoli rozpędzić się do czterdziestu pięciu kilometrów na godzinę. AM pozwala też na kierowanie czterokołowcem, który waży mniej niż trzysta pięćdziesiąt kilogramów i nie osiąga więcej niż wspomniana wyżej prędkość. Zwykle są to lekkie quady. Dzięki temu dokumentowi nastolatek ma również możliwość kierowania tego typu pojazdem wraz z przyczepką.

Egzamin praktyczny polega na wykonaniu na placu manewrowym czterech manewrów, a także bezpiecznej i zgodnej z przepisami jeździe po mieście. Aby zapewnić komunikację między kursantem a egzaminatorem, szkoły jazdy oferują zestawy do rozmawiania bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Z pewnością jest to spore ułatwienie, wsparcie i pomoc, która pozwala zareagować egzaminatorowi w kryzysowej sytuacji. Także nastolatek nie jest zdany na siebie, gdy po raz pierwszy wyjedzie na ulicę na motorowerze.

motorower

Na odbiór prawa jazdy kategorii AM czeka się zwykle około dwóch tygodni. a to, czy można już je zabrać ze sobą, można sprawdzać na bieżąco w internecie. Ze względu na wysokie koszty, w szczególności dla młodzieży uczącej się i niepracującej, obecnie niewiele młodych osób decyduje się na podjęcie kursu na prawo jazdy tej kategorii. Niekiedy prowadzi to do sytuacji, w której młodzież porusza się po drogach bez uprawnień i przeszkolenia, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, za które odpowiedzialność ponoszą rodzice nastolatka. Nie warto podejmować takiego ryzyka, a osoby zainteresowane jazdą powinny zdobyć prawo jazdy na motorower, by móc bezpiecznie poruszać się po drodze.

Do samego szkolenia można przystąpić na trzy miesiące przed czternastymi urodzinami, sam egzamin jednak musi, zgodnie z prawem, odbyć się już po nich. Większość młodych ludzi woli jednak poczekać do osiemnastych urodzin, by móc uzyskać prawo jazdy kategorii B. Dzięki niemu można kierować nie tylko samochodem osobowym o maksymalnej masie trzech i pół ton, ale również pojazdami, których kierowanie wymaga właśnie wspomnianej kategorii AM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here