Jakie są zalety usuwania wgnieceń bez lakierowania?

0
1513
Jakie są zalety usuwania wgnieceń bez lakierowania

Jeśli masz własne auto na pewno, doceniasz komfort przemieszczania się. Niestety, Twój pojazd jest narażony na liczne uszkodzenia – padający grad wielkości piłeczek pingpongowych i spadające jesienią kasztany. Tak niewiele potrzeba, aby na karoserii powstały nieestetyczne wgniecenia. Jak je usunąć bezinwazyjnie, na czym to polega oraz jakie ma zalety? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Usuwanie wgnieceń nowoczesnymi metodami – dlaczego warto?

Klasycznym sposobem naprawiania wgnieceń w karoserii jest szpachlowanie wgniecionej powierzchni, szlifowanie i na końcu pokrycie jej warstwą lakieru. Jest to metoda blacharsko-lakiernicza i to właśnie ją najczęściej stosuje się w warsztatach samochodowych. Czy jest ona jednak najlepsza? Na jej plus przemawia to, że naprawa karoserii w ten sposób nie jest najdroższa, ale pozostawia trwale ślady na blasze samochodu. Przede wszystkim obniża wartość odsprzedażową auta, co jest sporym minusem. 

Jeśli Twój pojazd ma wgniecenia, a chcesz go korzystnie sprzedać, zainteresuj się bezinwazyjnymi metodami usuwania wgnieceń. Nie pozostawiają śladu na karoserii, dzięki czemu samochód wygląda jak nowy.  

Jakie są zalety usuwania wgnieceń bez lakierowania?

Zalet usuwania wgnieceń bez lakierowania jest naprawdę sporo. Gwarantujemy, że jeśli je poznasz, nie będziesz już chciał odnowić swojego auta w inny sposób. Technika ta bowiem nie narusza struktury lakieru, a więc zostaje zachowana naturalna powłoka karoserii. Działania polegające na usunięciu wgnieceń można zrealizować w krótkim czasie. Metoda ta nie wymaga użycia szpachli, która schłaby nawet do 3 dni – tutaj usuwanie wgnieceń trwa najwyżej kilka godzin.

Oczywiście wartość samochodu naprawianego w opisany sposób jest wysoka, ponieważ nikt nawet nie domyśliłby się, że uległo ono jakiemukolwiek zniszczeniu. 

Powinieneś wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe rekomendują bezinwazyjną technikę naprawy wgnieceń – na świecie jest ona znana już od lat, ale w naszym kraju zajmują się nią tylko niektóre warsztaty samochodowe. 

Jakie są metody usuwania wgnieceń bez lakierowania?

Coraz bardziej rozpoznawalną metodą usuwania wgnieceń bez lakierowania jest Paintless Dent Repair (PDR). Nie można z niej skorzystać, jeśli lakier został uszkodzony lub blacha przeciągnięta. Technikę tę realizuje się na 2 sposoby. 

Pierwszy z nich polega na tak zwanym „masowaniu blachy” i jest metodą inwazyjną. Blachę rozmasowuje się za pomocą specjalnych dźwigni od wewnątrz. Czasami niezbędny jest tu demontaż elementów tapicerki. Kiedy zajdzie taka potrzeba, w miejsce wymagające naprawy wprowadza się dźwignie, a następnie próbuje wypchnąć uszkodzoną blachę. Pozwala to uzyskać pierwotny stan karoserii. 

Drugi sposób jest nieco inny. Polega na tym, że do zewnętrznych warstw blachy samochodu przytwierdza się specjalny „grzybek”. Służy on do wyciągania wgniecenia za pomocą dźwignika. Podczas usuwania wgnieceń tą metodą mogą powstać wybrzuszenia. Wygładza się je, używając specjalnego podbijaka z tworzywa. Technikę tę stosuje się, kiedy nie ma dostępu do wnętrza samochodu. 

Czy opisane sposoby mają jakieś wady? Naturalnie! Przede wszystkim nie w każdym warsztacie odnowisz swój samochód według opisanej wyżej procedury. Jest to swego rodzaju sztuka, której nie podejmuje się zazwyczaj zwykły blacharz-lakiernik. Jeśli Twoje auto ma liczne uszkodzenia, musisz liczyć się z ceną. Jednak warto zapłacić więcej, aby cieszyć się oryginalną powłoką samochodu oraz krótkim czasem realizacji zlecenia.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here