Historia marki MINI – dawne, współczesne i koncepcyjne modele

0
381
Historia marki MINI

Brytyjska marka samochodów miejskich MINI cieszy się niesłabnącą popularnością od czasu powstania. Współcześnie jest częścią koncernu BMW. Samochody MINI to elegancja, styl i charakter. Posiadają wszystko, czego oczekuje się aut miejskich.

Poniższy artykuł to krótka historia marki samochodów miejskich MINI. Przestawiamy także historycznie produkowane modele MINI oraz współczesne modele tej brytyjskiej marki.

Historia marki samochodów miejskich

Marka o nazwie MINI – znana z małych samochodów osobowe, związana jest z brytyjskim  miastem Farnborough, gdzie mieści się jej siedziba. Na początku MINI należało do koncernu British Motor Corporation. Wówczas auta sprzedawane były pod nazwą Austin 7 albo Mini Morris. W wyniku problemów finansowych w 1994 roku marka MINI przejęta została przez koncern BMW.

Produkowany już przez BMW od 2001 roku, MINI nawiązuje do brytyjskiego modelu, który sprzedawany był w latach 1959 – 2000. Jest jednak większy i cięższy od poprzednika. Co warte podkreślenie, linia stylistyczna nawiązuje do tej z 1959 roku. Jest w stosunku do niej jednak znacząco wygładzona i uspokojona. Dużą rolę odegrały tu również względy bezpieczeństwa. Mini produkowane przez BMW na początku występowało jedynie jako hatchback, dopiero w 2005 roku do oferty wprowadzono też model Cabrio.

W 2006 roku zaprezentowana została druga generacja MINI. Silniki zaprojektowało BMW przy współpracy z koncernem PSA.  Wprowadzono też niewielkie zmiany w stylistyce zewnętrznej. Tył i przód zostały lekko zmodyfikowane. Zastosowano także wyższą pokrywę silnika. Doszło również do wyrazistych modyfikacji we wnętrzu samochodu. Druga generacja jest nieco większa, co przekłada się na spełnienie restrykcyjnych wymogów tawiane w testach zderzeniowych.

W 2007 roku zaprezentowana została odmiana kombi MINI Clubman, a w 2010 roku do oferty wszedł crossover Countryman, zaś w 2011 roku MINI Coupé. Jesień 2013 to trzecia generacja MINI. Samochód znów urósł.

Historyczne modele MINI

Historyczne modele MINI to:

  • Coupé (lata 2011 – 2015);
  • Clubvan (lata 2012 – 2014);
  • Roadster (lata 2012 – 2015);
  • Paceman (lata 2012 – 2016).

Współcześnie produkowane modele MINI

Współcześnie produkowane modele marki samochodów miejskich MINI to:

  • MINI Hatch – samochód osobowy klasy aut miejskich segmentu B, może występować pod nazwami Cooper, One albo Cabrio;
  • Mini Cooper SE – samochód elektryczny klasy aut miejskich segmentu B, jego prędkość maksymalna wynos 150 km/h, a maksymalny zasięg to około 230 – 270 km;
  • MINI Countryman – samochód osobowy typu crossover segmentu B klasy aut miejskich, w 2019 roku ofertę poszerzyła wersja z napędem hybrydowym typu plug-in – Countryman SE;
  • MINI Clubman – 6-drzwiowe kombi segmentu B, może być wyposażony w silnik 3-cylindrowy lub 4-cylindrowy.

Autoryzowany dealer MINI Warszawa

Miejskie samochody MINI charakteryzują się unikatowym stylem. Mają ponadczasowy charakter. To wszystko, czego można oczekiwać samochodu przeznaczonego do jazdy po mieście. MINI jest cenione za kompaktowość, elegancję oraz dynamikę. To idealne samochody na dojazdy do pracy zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Autoryzowany dealer MINI Warszawa to miejsce, gdzie obejrzysz najnowsze modele MINI. Możesz tam również umówić się na jazdę próbną. Decydując się na samochód miejski marki MINI w autoryzowanym salonie masz możliwość, aby w pełni skonfigurować swój przyszły samochód. Postaw na kreatywność i nowoczesne rozwiązania. Wybierz samochód miejski marki MINI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here