Co jest droższe – ubezpieczenie samochodu benzynowego czy z silnikiem Diesla?

0
113
Co jest droższe ubezpieczenie samochodu benzynowego czy z silnikiem Diesla

Rodzaj paliwa to jeden z wielu czynników, które towarzystwa biorą pod uwagę przy obliczaniu wysokości składki OC. Największą popularnością cieszą się bez wątpienia pojazdy wyposażone w silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Dowiedz się, jak wyglądają różnice w cenach ubezpieczenia OC dla takich samochodów.

Według raportu opracowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA w styczniu 2024 r. zarejestrowano 16 168 samochody z silnikami benzynowymi. To wynik o 5,2% wyższym w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Z kolei aut z jednostkami wysokoprężnymi zarejestrowano 3 134.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, jest obowiązkową polisą dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Zakres oraz sumy gwarancyjne są regulowane zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że w każdym towarzystwie są one takie same. Firmy ubezpieczeniowe mogą jednak swobodnie kształtować składki na podstawie analizy różnych parametrów. Najczęściej oprócz rodzaju paliwa pod uwagę brane są także następujące czynniki:

  • marka i model samochodu,
  • moc i pojemność silnika,
  • wiek i doświadczenie właściciela,
  • miejsce zamieszkania,
  • dotychczasowa historia ubezpieczenia.

Oznacza to, że różnice w cenie OC mogą być bardzo duże. W przypadku tego ubezpieczenia nie ma sensu przepłacać, gdyż wyższa cena nie zapewni Ci lepszej ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenia auta z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym?

Który silnik jest droższy w utrzymaniu, jeśli chodzi o zakup ubezpieczenia – diesel czy benzyna? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Poniżej znajdziesz kalkulację przygotowaną dla auta z silnikiem benzynowym oraz wysokoprężnym. Dzięki niej dowiesz się, jakie różnice występują w cenach polis dla tych jednostek napędowych.

Kalkulacja na dzień 09.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Jak widzisz, ceny OC dla auta z silnikiem wysokoprężnym są nieco wyższe niż polisa dla samochodu benzynowego.

Ceny ubezpieczeń a pozostałe rodzaje napędów

Oprócz silników benzynowych i wysokoprężnych w nowoczesnych autach stosuje się również inne rodzaje napędów. Pojazdy mogą być wyposażone w silniki hybrydowe oraz elektryczne. Cieszą się one rosnącą popularnością głównie ze względu na to, że są ekologiczne i ekonomiczne.

Warto wiedzieć, jak wygląda kwestia zakupu ubezpieczenia dla aut hybrydowych i elektrycznych. W tym celu warto zapoznać się z raportem pt. „Raport RanKING – Rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych” przygotowanym przez portal Rankomat.pl. W I kwartale 2024 r. średnia cena OC dla poszczególnych rodzajów napędów wynosiła:

  • 486 zł – samochody z silnikami elektrycznymi,
  • 554 zł – samochody z silnikami benzynowymi,
  • 597 zł – samochody z silnikami hybrydowymi,
  • 602 zł – samochody z silnikami Diesla.

Powyższe porównanie doskonale obrazuje fakt, że koszt zakupu ubezpieczenia dla samochodu z jednostką wysokoprężną jest najwyższy. Najmniej płacą natomiast właściciele aut elektrycznych.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak już doskonale wiesz, ceny OC mogą się znacząco różnić w zależności od polityki towarzystwa, które oferuje ubezpieczenie. Nie przepłacaj za polisę swojego samochodu i skorzystaj z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Jest to wygodne i intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci znaleźć najtańszą ofertę na rynku.

Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane dotyczące Ciebie oraz Twojego samochodu. Na ich podstawie algorytmy przeszukają dostępne oferty i przedstawią Ci je w formie praktycznego zestawienia. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat propozycji różnych firm. Jeśli któraś z nich szczególnie Cię zainteresuje, możesz od razu zdecydować się na zakup ubezpieczenia. Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymasz na podany adres e-mail.

Ubezpieczenie samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi – podsumowanie

Rodzaj paliwa to jeden z istotniejszych czynników wpływających na wysokość składki OC. Ubezpieczenie samochodów z jednostkami wysokoprężnymi jest nieco droższe w porównaniu z pojazdami benzynowymi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także pojemność i moc silnika. Im są one większe, tym wyższe koszty zakupu ubezpieczenia. Podczas poszukiwania najlepszej oferty OC, warto skorzystać z praktycznego kalkulatora. Dzięki niemu znajdziesz najtańsze ubezpieczenie bez wychodzenia z domu. Pomyśl także o zakupie dodatkowych polis, takich jak AC, assistance czy NNW. Zapewnią Ci finansową pomoc w wielu sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here