Wyznaczanie trasy samochodowej sposobem na redukcję kosztów

0
896
wyznaczanie trasy samochodowej

Utrzymanie floty samochodowej w przedsiębiorstwie może generować wysokie przychody, jednak z drugiej strony jest ona źródłem znacznych kosztów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich zredukowanie, a tym samym zatrzymanie większej ilości wypracowanych zysków. Bardzo pomocne może okazać się wyznaczanie trasy samochodowej. W jaki sposób wyznaczanie tras samochodów może pomóc zmniejszyć koszty?

Kluczowe kilometry

W większości przypadków wyznaczanie trasy samochodowej należy rozpocząć od przeanalizowania najkrótszej, możliwej do pokonania drogi. To przejechane kilometry generują zwykle najwyższe koszty. Po pierwsze, im więcej kilometrów pokona samochód, tym więcej paliwa pochłonie. Po drugie zaś, przejechanie dłuższej trasy może oznaczać, że pracownik, który ją pokonuje, wykonuje swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych. Te zaś pracodawca zobowiązany jest odpowiednio wynagrodzić. Niemniej jednak, choć kilometry rzeczywiście są kluczowe, podczas wyznaczania trasy samochodowej nie można zapomnieć również o innych czynnikach, takich jak na przykład natężenie ruchu na danym odcinku drogi. Nowoczesne systemy nawigacyjne informują kierowcę o występujących zatorach w ruchu drogowym, które spowodowane są na przykład robotami drogowymi lub incydentalnym wypadkiem. Wyznaczanie trasy samochodowej powinno być więc przeprowadzone z wyprzedzeniem, jednak należy liczyć się z tym, że możliwe będzie dokonanie korekty ustalonej drogi. Pamiętajmy, że im szybciej zostanie wykonana konkretna trasa, tym więcej zleceń może zrealizować w danym dniu kierowca. To zaś przekłada się na możliwość zwiększenia sprzedaży w firmie.

Pomocne technologie

W wyznaczaniu trasy samochodowej bardzo pomocne mogą okazać się nowoczesne programy, dzięki którym możliwa jest nie tylko precyzyjna lokalizacja danego pojazdu, ale również kontrola czasu pracy kierowców czy szybkie planowanie tras. Na ogół wyznaczaniem tras samochodów zajmują się w firmie osoby z wykształceniem z zakresu logistyki, które mają także niemałe pojęcie o kosztach generowanych przez floty samochodowe. Programy pozwalają obliczać, z poniesieniem jakiego dokładnie kosztu wiąże się dana trasa, którą pokona samochód firmowy. Warto pamiętać, że nowoczesne programy dają także możliwość zmiany wyznaczonej trasy samochodowej, jeśli zajdzie taka konieczność. Nowoczesne systemy logistyczne i GPS ułatwiają również tworzenie budżetu, jaki ma zostać przeznaczony na utrzymanie floty samochodowej w firmie dzięki wyznaczaniu kosztów planowanych tras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here