Jakie są światła w samochodzie?

0
2302
jakie są światła w samochodzie

Światła samochodowe to element wyposażenia pojazdu, bez którego jazda wydaje się niekomfortowa. Odpowiadają one nie tylko za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale również informują o zamiarach prowadzącego samochód. Żaden kierowca nie powinien mieć problemu z korzystaniem ze świateł, jednak często można zaobserwować na drodze pojazdy z nieodpowiednimi światłami. O tym, jakie są światła w samochodzie włączone, informują nas kontrolki na desce rozdzielczej.

Podstawowym rodzajem świateł, w które wyposażony jest każdy samochód, to światła mijania. Nigdy nie należy ich wyłączać (jedynie w trakcie postoju), przeznaczone są do jazdy w każdych warunkach. Światła mijania świecą barwą białą, asymetrycznie, pod większym kątem z lewej strony. Powinny dostatecznie oświetlać drogę przed pojazdem na co najmniej 40 m. Jako jedyne nie posiadają osobnej obowiązkowej kontrolki na desce rozdzielczej samochodu.

Światła do jazdy dziennej mają na wyposażeniu wszystkie samochody wyprodukowane po 2011 roku. Można korzystać z nich od świtu do zmierzchu, w zastępstwie świateł mijania, pod warunkiem normalnej przejrzystości powietrza. Światła te muszą posiadać odpowiednią homologację. Najlepiej działają z zamontowanymi lampami z diodami LED, które przynoszą najwięcej oszczędności w eksploatacji.

Światła drogowe, ze względu na ich moc, nazywane są światłami długimi. Świecą barwą białą, wyłącznie z przodu pojazdu, na odległość co najmniej 100 m. Oświetlają jezdnię symetrycznie, równo po prawej i po lewej stronie. Możemy włączyć je tylko wtedy, kiedy zapada zmrok. Dzięki nim jezdnia zostaje lepiej oświetlona, ponieważ posiadają długi snop światła. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego światła drogowe należy wyłączyć niezwłocznie, jeśli istnieje możliwość oślepienia nimi innego kierującego. Kontrolka świateł drogowych na desce rozdzielczej ma kolor niebieski.

Kolejnym rodzajem świateł są światła awaryjne. Umiejscowione są identycznie, jak kierunkowskazy. Jak sama nazwa wskazuje, powinno się ich używać w przypadku nieoczekiwanego postoju wskutek awarii. Najczęściej jednak używane są w momencie, kiedy kierowca chce się zatrzymać w miejscu niedozwolonym. Kierujący korzystają z nich również, aby podziękować innym uczestnikom ruchu za ich uprzejmość.

W celu poinformowania innych kierowców o postoju, wykorzystywane są światła pozycyjne (postojowe). Powinny zapewnić widoczność pojazdu co najmniej z odległości 300 m. Używa się ich również w przypadku, kiedy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne. Do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy służą kierunkowskazy (prawy i lewy), które są oznaczone strzałkami na desce rozdzielczej. Hamowanie pojazdu sygnalizują światła hamowania „stop”, które znajdują się tylko z tyłu samochodu. Jasność świateł hamowania powinna być wyraźnie większa niż jasność świateł pozycyjnych tylnych. W samochodzie występują również światła cofania, które umiejscowione są z tyłu pojazdu. Uruchamiane są automatycznie w momencie włączenia biegu wstecznego.

Jazdę w trudnych warunkach i przy ograniczonej widoczności ułatwiają nam światła przeciwmgłowe. Włączamy je podczas opadów deszczu, śniegu lub przy wystąpieniu mgły. Ich stosowanie jest również dozwolone na drogach szczególnie krętych. W samochodach występują światła przeciwmgłowe przednie oraz tylne. Tylnych świateł przeciwmgłowych możemy użyć tylko w sytuacji, kiedy widoczność spadnie poniżej 50 m. W razie poprawy widoczności, należy je natychmiast wyłączyć.

W pojazdach mamy do czynienia również ze światłami odblaskowymi i światłami oświetlającymi tablicę rejestracyjną. Światła odblaskowe zapewniają widoczność samochodu stojącego w ciemności w momencie, kiedy zostaje on oświetlony przez inny pojazd. Składają się one z wielu miniaturowych zwierciadeł, które świecą światłem odbitym. Światło nad tablicą rejestracyjną ma za zadanie zapewnić możliwość jej odczytania z odległości co najmniej 20 m.

Obecnie na drogach nie brakuje kierowców, którzy mają spore problemy z używaniem świateł samochodowych. Warto zapoznać się z zasadami ich użytkowania, ponieważ każdy błąd może poskutkować mandatem, a nawet utratą dowodu rejestracyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here